
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 950 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
Stock: 9270
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03842
Ext.Price$0.03842
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03842 | $0.03842 |
| 10 | $0.01921 | $0.19210 |
| 50 | $0.01478 | $0.73900 |
| 100 | $0.01322 | $1.32200 |
| 500 | $0.01183 | $5.91500 |
| 1000 | $0.01063 | $10.63000 |
| 3000 | $0.00955 | $28.65000 |
| 5000 | $0.00858 | $42.90000 |
| 10000 | $0.00771 | $77.10000 |
| 30000 | $0.00693 | $207.90000 |
